HATA KODLARI

YILSEZ PANO KLİMA SİSTEMLERİ HATA MESAJLARI

Klima cihazlarımız; bakım ve arıza durumlarında kullanıcısına önceden bilgi vererek, cihazda büyük arızaların oluşmasını engellemek için çeşitli koruma yazılımlarını içermektedir. Klimaların dijital ekranlarından olunabilecek bu uyarı mesajları ile cihazınızın bakımlarını ve yapılması gereken müdahaleleri daha sağlıklı vaziyette yaparak ürünün kullanım ömrünü maksimum düzeye çıkartabilirsiniz.

Cihazlarımızın tasarım aşamasında titizlikle durduğumuz konu, klimaların bakım ve temizliklerinin en basit biçimde yapılabilmesidir. Bu sebeple, bir çok modelimizde klimayı sökme ihtiyacı olmadan tüm bakımları kullanıcı tarafından basitçe yapılabilmektedir.

Klimaların dijital ekranlarından olunabilen bu hata kodları ve yapılması gereken işlem/kontroller aşağıdaki gibidir.

CH1 / ER1 : Evaporatör Limit Alarmı.
Klima sürekli halde aynı sıcaklıkta üflüyor. Soğutma yapmasında problem olabilir. Gaz ve kompressör kontrollerini yapınız. Sistemde gaz yok ise servise bilgi verin.

CH2 / ER2 : Kondanser sensör alarmı.
Kondanser yüzeyi olması gerekenden fazla sıcak olduğunda görünür. (Bakınız Kondanser Bakımı)

Sebepleri:
A) Kondanser fanı arızalı (dönmüyor) : Kondanser fanının kablolarını kontrol edin.
B) Kondanser peteği aşırı tozlu, yeterli miktarda hava geçirilemiyor. Kondanser peteğini basınçlı hava ile temizleyin.

CH3 / ER3 : Evaporatör sensör alarmı.
Evaporatör yüzeyi olması gerekenden fazla soğuk olduğunda görünür. Sebepleri: A) Evaporatör fanı arızalı (dönmüyor) B) Evaporatör peteği aşırı tozlu, yeterli miktarda hava geçirilemiyor. (Bakınız Evaporatör Bakımı)

Sebepleri:
A) Evaporatör fanı arızalı (dönmüyor) : Evaporatör fanının kablolarını kontrol edin.
B) Evaporatör peteği aşırı tozlu, yeterli miktarda hava geçirilemiyor. Kondanser peteğini basınçlı hava ile temizleyin.​

AIN : Kapı Açık Alarmı
​Kapı switch i arızalı olduğunda ya da pano kapağı açıkken görünür. Eğer kapı switch i bağlanmadıysa, klimanın arka yüzeyindeki klemensin “Kapı Switch” girişleri köprülü olmalıdır. Klimaya kapı switch i bağlanmadıysa ve ekranda AIN mesajı alınıyorsa, köprü bağlantısının kontrol edilmesi gerekir.

OFF : OFF Modu.
​Reset (R) butonuna 3 saniye süreyle basılması durumunda cihaz OFF moduna geçer. Ekranda OFF yazılı iken Reset (R) butonuna 3 saniye basılı tutulursa cihaz tekrar çalışma moduna geçer.

SB1 : Kabin Sensörü Arızalı Hatası
Pano iç sıcaklığını okuyan sensörde hata görünüyor. Evaporatör fanının hemen altındaki sensörü ve kablosunu kontrol ediniz. Sensör kablosunun kopuk olmadığından ya da sensörün elektronik karta giren klemensinin düzgün biçimde takılı olduğundan emin olun.

SB2 : Kondanser Sensörü Arızalı Hatası
​Kondanser ünitesi üzerindeki sensörde hata görünüyor. Sensörü ve kablosunu kontrol ediniz. Sensör kablosunun kopuk olmadığından ya da sensörün elektronik karta giren klemensinin düzgün biçimde takılı olduğundan emin olun.

​SB3 : Evaporatör Sensörü Arızalı Hatası
Evaporatör ünitesi üzerindeki sensörde hata görünüyor. Sensörü ve kablosunu kontrol ediniz. Sensör kablosunun kopuk olmadığından ya da sensörün elektronik karta giren klemensinin düzgün biçimde takılı olduğundan emin olun.

7/24 Servis & Garanti

Arızalı ya da bakım gerektiren pano klimalarınızı bize göndermeniz durumunda, cihazda görülen sorunlar tarafınıza bildirilir, onayınız alındıktan sonra, orijinal yedek parçaları ile arızalarını giderip cihazda gerekli onarım yapılır ve çalışır vaziyette teslim edilir. Servis hizmetlerinde maksimum süre, 2 (iki) iş günüdür!

CE BELGESİ

Kaliteli Servis Hizmeti:

Yılsez Pano Klima 1998 yılından beri pano klima üretimi ve servisi yapmaktadır. Tüm mesaisini pano iklimlendirme konusuna ayıran firmamız, bu konuda Türkiye’nin en ihtisas sahibi firmasıdır. Kendi ürünleri ile ülke pazarında 1 numara halini almış olan firmamızda tüm tamir bakım gibi işlemler, titizlikle yapılır.

ISO 9001